Super Kapasitörler

Super Kapasitörler

Süper kapasitörerlerin kapasitesi yüksektir ve çok hızlı şarj olabilir. Bizim kullandığımız pillerden 10Kat fazla kapasitesi vardır diyebiliriz. Bu da süper kapasitörlerin bir pil gibi kullanılmasına olanak tanır. Süper kapasitörler, normal kapasitörlere göre daha fazla şarj depolayabilir ve bir pilden çok daha hızlı enerji sağlayabilir.

Süper kapasitörler, yüksek enerji depolama kapasitesine ve uzun ömür döngüsüne sahiptir. Süper kapasitörlerin şarj ve boşaltma hızı çok yüksektir ve yüksek yük akımları sağlayabilir.

Çift katmanlı kapasitör veya ultra kapasitör olarak da bilinen süper kapasitör, her biri aktif karbon ile kaplamış elektrotlardan yapılır. Süper kapasitörde geleneksel kapasitörlerde kullanılan dielektrik malzeme yerine özel bir ayırıcı kullanılır. Ayırıcı, elektrotlar arasında elektrolit iyonlarının yalıtımını ve değişimini sağlayan grafen gibi iyon geçirgen bir zardır.

Süper kapasitörler, geneleksel kapasitörlere göre daha pahalıdır. Aliexpress’de 910TL civarında. Ayrıca şu an Türkiye’de bulunmamaktadır ve yurtdışından satışlara da kapalıdır. Muhtemel sebepleri tahmin edebilirsiniz…