3D Baskı Sonrası İşlem ve Boyama

3d Baskı Boyama

Hangi Boya?

Yeni başlayan bir kullanıcı, başlangıç olarak kolay kuruyan akrilik boyayı kullanmayı tercih etmelidir. Tecrübe arttıkça tercihe göre başka boyalar da tercih edilebilir.

Destekleri Temizleme

Boyamaya başlamadan önce modeli zımpara işlemine hazır hale getirmeniz için destekleri ve desteklerden kaynaklanan kaba izleri temizlemeniz gerekir.

Bu aşamada aşağıdaki aletlere ihtiyaç duyabilirsiniz:

  • Zanaat bıçağı (Exacto bıçağı)
  • Zımpara
  • Cımbız
  • Diş fırçası
  • Kerpeten

Zımpara için seçeceğiniz çok çeşitli zımpara kağıtları mevcuttur. 80 – 1000 grid arasında -ya da 80 – 1000 kum- arasında çok çeşitli zımpara kağıtları vardır. Burada bilmeniz gereken grid sayısı düştükçe zımpara kağıdının daha kaba ve büyük çıkıntılarda daha etkili olduğun. Eğer baskınız narin ve kırılgan bir baskıysa daha ince, yani 1000 değerine daha yakın bir gride sahip bir zımpara kağıdını seçmelisiniz.

Astar

Plastiğinizle uyumlu bir astar seçin. Sprey astar boyası tercih edebilirsiniz, çünkü sprey astar boya tüm yüzeyi hızlı bir şekilde eşit bir kaplama ile kaplayabilir. Kabaca 25-30 cm uzakta tutun ve kısa, hızlı vuruşlarla püskürtün. Püskürtme yaparken parçayı döndürün. 

Pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar zımparalama ve astar ile püskürtme arasında geçiş yapmanız gerekebilir. Gerekirse kusurları yeniden gidermek için spot macun kullanın. Bir kazıyıcı kullanarak uygulayabilirsiniz. Boşlukları doldurmak için parçanın yüzeyine yayın, ancak ayrıntıları kaybetmemeye dikkat edin. Baskınız iyi bir şekilde kaplandığında, kuruyuncaya kadar yaklaşık 15 dakika bekleyin, sonra zımparalamaya başlayın.

Boyama

Sprey boyayı modelin yakınında tutun ve hızlı hareket edin. İki hafif kat ile başlayabilir ve sarkmayı önlemek için aralarında 5-10 dakika bekleyerek üç veya dört ıslak geçişle bitirebilirsiniz. Yüzeyi rafine etmeye devam etmek istiyorsanız, şeffaf katın altında parlak görünecek pürüzsüz bir yüzey sağlamak için boya yüzeyini parlatabilirsiniz, ancak bu isteğe bağlıdır.

(İsteğe bağlı) Şeffaf bir kat ile bitirin: Bu, boyalı modeli “mühürlemek”, boya yüzeyini korumak ve istenen parlaklığa ulaşmak içindir. Şeffaf kat, uygulamalar arasında yaklaşık 10 dakika olacak şekilde bir veya iki ince ve eşit kat halinde uygulanır. Bu noktada, resminiz yapılır, ancak yine de süper parlak bir yüzey istiyorsanız balmumu veya ince bir parlatma bileşiği ile daha da parlatabilirsiniz.

Boyanın gece boyunca kurumasını bekleyin ve ertesi gün parçayı yapışkan bir bezle temizleyin.